- FLORYA AKVARYUM AÇILDI

İstanbul'a dev bir deniz akvaryum

Dünyanın tüm denizlerini içinde barındıran ‘İstanbul Akvaryum’ 25. Haziran.2011 tarihinde açıldı.

Dünyanın tüm denizlerini içinde barındıran ve bu özelliğiyle alanında bir ilk olan İstanbul Akvaryum’un Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı.

Erdoğan, “İstanbul hareketliyse, çalışıyorsa, üretiyorsa, gelişiyorsa Türkiye'de de işler iyi gidiyor demektir” dedi.


İstanbul Akvaryum’un özellikleri

Florya'da yaklaşık 100 dönüm arazide yer alan kompleks, belediye tarafından projelendirildi. Hacmi ve barındırdığı canlı çeşidiyle gezi güzergahlarındaki aktiviteleriyle dünya çapındaki tüm akvaryumlar içerisinde önemli bir konuma sahip olan komplekste, gezi güzergahı Karadeniz'den, Pasifik'e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluşuyor.

İki kattan oluşan toplam 22 bin metrekarelik akvaryumda, alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler de yer alıyor. Her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumdaki bin 500 çeşit toplam 15 bin deniz ve kara canlısı, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürecek.

AKVARYUM GİRİŞ ÜCRETİ

Başbakan Erdoğan  ’Size bir kıyak yapayım’ ifadesini kullanarak, “Üç gün bedava olacak. Bir hafta boyunca ise yüzde 50 indirimli olacak” dedi.

Giriş ücretleri 29 TL olduğu için, salı gününden itibaren bir hafta süreyle  tam biletler 14.5 TL,

öğrenciler ise  (Asıll ücret öğenci 22 TL)  11 TL ödeyecek.

Ayrıca, ailelere özel indirim var. 3 yaşından itibaren ücretli. işte seçenekler:

Yetişkin : 29 TL

Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi : 22 TL (Kimlik gösterilmesi zorunludur.)

Yıllık Geçiş (Yetişkin) : 75 TL

Yıllık Geçiş (Çocuk) : 55 TL

4 kişilik aile : 85 TL

3 kişilik aile : 68TL

AKVARYUM’A NASIL GİDİLİR?

Florya semtine ulaşım kara ve demiryoluyla mümkün. İETT’nin 73T numaralı hattı haftanın 7 günü çalışıyor. Aynı şekilde Sirkeci-Halkalı banliyö hattınınFlorya‘da durağı çok uygun. Florya durağında inip, yürüyürek 5 dakikada ulaşilabiliyor. Akvaryumun açılmasıyla birlikte bölgedeki İETT seferleri de artırıldı. Akvaryum saat 10.00′da açılıyor, akşam 20.00′ye kadar gezilebilecek. ANCAK: bedava girişlerin olacağı 26 Haziran Pazar ile 27 Haziran Pazartesi günleri kapanış saati 17.00 olacak.

FLORYA’DAKİ AKVARYUM’UN TELEFONLARI, ADRESİ, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul

Telefon : 212 574 2130
Faks : 212 574 2135

 


Florya sahilinde yapılacak olan 23.000 m2'lik deniz akvaryumu İstanbul'un önemli prestij projelerinden biri olacak. Akvaryum toplam arsa alanı 99.147 m2 . Akvaryum yapısı 23.000 m2 olup iki katlı olarak tasarlandı. Yoldan tek kat, denizden iki kat görünecek akvaryumda dünya ve Türkiye denizlerinin canlı türleri sergilenecek. Yapı bünyesinde bir de yağmur ormanı yer alacak.

Öztaş İnş. AŞ-Nuhoğlu İnş. AŞ-Alt Üst Yapı Ltd. Şti. Ortak Girişimi'ne ihale edilen projenin, uluslararası turizm arenasında İstanbul için bir simge haline gelmesi öngörüldü. Projenin uygulanacağı arazi İstanbul'un güneybatı sahili Florya'da ve Atatürk Uluslararası Havalimanı'ndan 5 km. uzaklıkta, kara toplu taşıma ve raylı sistemin yanına yerleştirilmiş olup projeye bir İDO Hızlı Deniz Otobüsü İskelesi öngörüldü.

 

 

 

Arazinin batıya doğru daha fazla gelişme imkânı bulunması sebebiyle, İDO iskelesi projede batı kenarına yerleştirildi. Doğudan başlayarak sırasıyla, aquaworld, aquarium, aquamax, aquacenter, aquafood ve aquamall kurgulandı. Proje, genel yerleşim şeması olarak bir 'balık iskeleti' veya 'gemi omurgası' imajı üzerine oturtuldu. Akvaryum arazinin merkezinde yer alırken, aynı zamanda en fazla yer kaplayan yapısı olacak.

Yapılar mevcut yeşil dokuya ve topoğrafik verilere göre tasarlandı. Tasarlanan tüm yapıların büyüklükleri yer altına alınarak görsel ve kütlesel hantallığın ortadan kaldırılması planlandı. Yapıların deniz cepheleri 'falez' gibi kullanılarak marmara vista sunulurken diğer taraftan kent gürültüsünden, trafiğinden ve atmosferinden koparılmasının sağlanması tasarımın ulaştığı en önemli değer oldu.

Bilim merkezi (aquacenter) ise cadde ile aynı kotta yapılacak, yapının çatısı meydan olarak kullanılacak. Sergileme ve aktif mekanlar ise toprak altında yer alacak. Bilim merkezine çatı meydanından asansör ile inilebildiği gibi, alışveriş merkezi ile Imax arasında yapılan ortak meydandan da girilebilecek. Yapı üç katlı ve 8.566 m2 büyüklüğünde olacak.
Alışveriş merkezi (aquamall) deniz mahsullerine ve deniz kültürüne ait her türlü ihtiyacın karşılanacağı şekilde kurgulandı. Bina içerisinde bulunan sinema kompleksi ile sinema kültürüne katkı sağlanması amaçlandı. Yapı dört kattan oluşacak ve 14.547 m2 'lik bir alanı kaplayacak.
Imax (aquamax) deniz kültürüne yönelik eylemler ve gösterilerin sunulacağı bir mekan olarak tasarlandı.

Kapalı otopark; akvaryum, bilim merkezi, alışveriş merkezi ve aquaworld eğlence parkı ile yol arasında üç ve dört katlı olmak üzere lineer biçimde tasarlanarak her yapıya eşit mesafelerde ulaşım sağlanması amaçlandı. Otoparkın toplam alanı 51.644 m2 olacak.

Kıyı programı içerisinde kafe, restaurant ve büfelere yer verildi. Tasarım teması olarak renkli yelkenler, çadırlar kullanılarak renk ve ışık efektleri ile gece ve gündüz çağdaş kentsel mekanlar elde edilmesi hedeflendi. Projenin hedef kitlesi olarak bütün aile fertleri seçildi. Tesislerde ortalama kalış süresi 5-6 saat olarak planlandı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Florya Akvaryumu’nun tamamlanması için ihale açtı. Akvaryum inşaatını bir yıl içinde yapacağı 80 milyon YTL yatırımla tamamlayacak şirket, tesisi 30 yıl süreyle işletecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aralık 2003’de temeli atılan Florya Akvaryum Projesi’nin yap-işlet-devret modeliyle tamamlanması için ihale açtı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda Belediye Encümeni tarafından gerçekleştirilen ihaleyi İstanbul Akvaryum Turizm Ticaret Ltd. Şti. kazandı. Akvaryum inşaatını bir yıl içinde yapacağı 80 milyon YTL yatırımla tamamlayacak şirket, akvaryumu 30 yıl işletme hakkını da kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İspanya’nın Valencia kentindeki Avrupa’nın en büyük deniz akvaryumu Loceanografic’in benzerini yapmak amacıyla 2003’te temeli atılan projenin hızla bitirilmesi için yap-işlet-devret modeli tercih etti ve ihaleye çıktı.

Kaynak: www.ibb.gov.tr